Herb Opole

Weszła w życie nowelizacja przepisów ws. kotłów na paliwa stałe. Trudniej będzie sprzedać kopciucha

13/03/2019 Katarzyna Krzyśków

Od 11 marca 2019 r. obowiązuje znowelizowane rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe. Ma ono ograniczyć możliwość obchodzenia przepisów, co do tej pory pozwalało na handel „kopciuchami” niespełniającymi norm emisyjnych.

21 lutego 2019 r. Minister Przedsiębiorczości i Technologii podpisała nowelizację “rozporządzenia kotłowego”, ograniczając możliwość stosowania wyjątków określonych w poprzednim brzmieniu tego dokumentu - chodzi tu o kotły do ciepłej wody użytkowej oraz kotły na biomasę niedrzewną.

Wielu producentów sprzedawało pod takimi nazwami „kopciuchy”, które służyły w rzeczywistości do ogrzewania pomieszczeń i do spalania wszelkiego rodzaju paliw stałych, a nie biomasy niedrzewnej. Dzięki nowelizacji wyjątki te zostały zlikwidowane. Zmodyfikowane zostało ponadto pojęcie wprowadzania do obrotu kotła na paliwo stałe, co ma utrudnić wprowadzanie do obrotu “kopciuchów” poprzez aukcje internetowe, a także handel nimi na rynku wtórnym.

Konieczne są jeszcze zmiany w ustawie Prawo Ochrony Środowiska, które pozwolą Inspekcji Handlowej na karanie osób nieprzestrzegających rozporządzenia.

W związku z wejściem w życie znowelizowanego rozporządzenia Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze zaapelował o sygnalizowanie wszelkich przypadków łamania jego zapisów.

Można zgłaszać  oferty sprzedaży takich kotłów na czystepowietrze@mpit.gov.pl.

Kawka
Strona internetowa dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu Miasta Opola, w ramach programu KAWKA
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu