Czyste powietrze - oddech dla Opola

logo opoleHerb Opole
menu boczne

Aktualności

Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków


Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - składanie deklaracji rozpocznie się od dnia 1 lipca 2021 r., od tego też dnia właściciel/zarządca istniejącego budynku ma 12 miesięcy na złożenie deklaracji. Deklaracje będzie można składać:
-w formie elektronicznej, czyli przez internet – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Umożliwia to oszczędność czasu i pieniędzy, niewątpliwą zaletą jest to, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu. Zachęcamy wszystkich do korzystania z elektronicznego sposobu składania deklaracji;
- w formie papierowej – wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście w Urzędzie Miasta Opola.
16/09/2021 Joanna Witos

Urząd Miasta Opola serdecznie zaprasza wszystkich Seniorów na spotkania o tematyce wpływu niskiej emisji na zdrowie

Miasto Opole w ramach prowadzonej kampanii edukacyjnej  przeprowadzi 6 spotkań (terminów) dla seniorów o tematyce wpływu niskiej emisji na zdrowie.
09/09/2021 Joanna Witos

Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!

Komunikat Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy do właścicieli, zarządców i użytkowników budynków w związku z kampanią społeczną „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!”

    Kampania społeczna „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” jest kontynuacją poprzednich kampanii społecznych „Czyszczone kominy to mniejszy smog” oraz „Zaproś kominiarza”.

    Celem kampanii społecznej „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze.

08/09/2021 Joanna Witos

Konsultacje zmian do uchwały antysmogowej

Zarząd Województwa Opolskiego rozpoczął konsultacje zmian do uchwały antysmogowej w zakresie wprowadzenia terminów wymiany kotłów na terenie województwa opolskiego.  

23/08/2021 Joanna Witos

Kalkulator niskiej emisji

Kalkulator niskiej emisji - Sprawdź, co spalasz w piecu!
Została uruchomiona aplikacja, dzięki której można oszacować, jakie skutki powoduje palenie w piecach różnych surowców (węgla, oleju opałowego, gazu ziemnego, ekogroszku, a także odpadów). Sprawdź, jaką emisję zanieczyszczeń można spowodować wrzucając do pieca tonę węgla, a co, jeśli wrzucimy do niego butelkę PET bądź czasopisma.

16/07/2021 Joanna Witos

Od 1 lipca obowiązują zmiany w programie „Czyste Powietrze”

1 lipca 2021 r. weszła  w życie nowa wersja programu „Czyste Powietrze”, uwzględniająca wycofanie dotacji na kotły węglowe (od 1 stycznia 2022 r.), zwiększenie progów dochodowych w części drugiej programu (podwyższony poziom dofinansowania) oraz poszerzenie listy urządzeń kwalifikujących się do dofinansowania o kotły na pellet o podwyższonym standardzie. Program został też uzupełniony o zapisy dotyczące ścieżki bankowej, której uruchomienie zaplanowano jeszcze w lipcu br.

Program „Czyste Powietrze” w zmienionej wersji, obowiązującej od 1 lipca 2021 r. i uwzględniającej ścieżkę bankową, dostępny jest do wglądu i pobrania na stronie Czyste powietrze (zakładka Weź dofinansowanie/Czyste Powietrze) oraz na Portalach Beneficjenta poszczególnych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

02/07/2021 Marcin Węgrzyn
Kawka
Strona internetowa dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu Miasta Opola, w ramach programu KAWKA
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu