Czyste powietrze - oddech dla Opola

logo opoleHerb Opole odwiedź nas na facebookuOdwiedź facebooka
menu boczne

Razem dla czystego powietrza

20/08/2018
Z Małgorzatą Rabiegą – Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola, m.in. na temat możliwości walki samorządów oraz mieszkańców z niską emisją i roli zieleni w ochronie powietrza, rozmawia Małgorzata Masłowska-Bandosz.
Od kilku lat w sezonie jesienno-zimowym jak bumerang powraca temat niskiej emisji i pytań o złoty środek na rozwiązanie tego „palącego” problemu polskich miast. Jak Pani myśli, jakie działania są w tym momencie najważniejsze?

Istotne są przede wszystkim rozwiązania systemowe, jak np. zakaz sprzedaży osobom użytkującym indywidualne piece bądź kotły paliw złej jakości, w tym pochodzących z biomasy o wilgotności powyżej 20%. Nie powinno się również dopuszczać do tego, aby w składach opału lub w zakładach wytwarzających paliwa stałe mieszano nieodpowiednie surowce i produkowano z nich brykiety bądź pelety oferowane klientom indywidualnym. Mieszkańcy zwykle nie maja kotłów lub pieców wyposażonych w urządzenia oczyszczające spaliny lub redukujące pyły zawieszone.
Niezbędna jest także edukacja w zakresie stosowania paliw odpowiedniej jakości, a także właściwego postępowania z odpadami, które powinny być zagospodarowywane lub unieszkodliwiane, a nie spalane w domowych paleniskach.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest wsparcie finansowe mieszkańców w likwidacji kotłów i pieców węglowych, a samorządy bez wsparcia ze środków krajowych z tym zadaniem sobie nie poradzą. A przecież wszystkim zależy na tym, żeby problem nadmiernej emisji zanieczyszczeń do powietrza rozwiązać szybko.

Cały wywiad dostępny w poniższym linku.
Kawka
Strona internetowa dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu Miasta Opola, w ramach programu KAWKA
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu