Herb Opole

Aktualności

Dotacja na ochronę. Opolskie samorządy zawarły porozumienie na rzecz ochrony powietrza
W każdej gminie czujniki jakości powietrza i wykwalifikowani specjaliści, którzy pomogą mieszkańcom woj. opolskiego m.in. w wymianie pieca. To efekt porozumienia tamtejszych samorządów.

Samorząd województwa opolskiego – jako jedyny w Polsce – do końca tego miesiąca złoży kompleksowy projekt do programu LIFE w Komisji Europejskiej. Projekt przeszedł już pozytywnie pierwszy etap weryfikacji.

Opolski samorząd wojewódzki i 26 samorządów gminnych: Brzeg, Dąbrowa, Głubczyce, Głuchołazy, Gogolin, Grodków, Jemielnica, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Korfantów, Krapkowice, Lewin Brzeski, Łubniany, Namysłów, Nysa, Olesno, Opole, Otmuchów, Paczków, Prószków, Prudnik, Skoroszyce, Strzelce Opolskie, Walce, Zawadzkie i Zdzieszowice – to partnerzy w działaniach na rzecz ochrony powietrza w regionie. W czwartek podpisali porozumienie o współpracy.
18/01/2019 Marcin Węgrzyn
Aktualne działania realizowane w ramach międzynarodowego projektu AIR TRITIA
Przedstawiamy aktualne działania realizowane obecnie, w ramach międzynarodowego projektu AIR TRITIA, który jest finansowany z programu Interreg Central Europe. W ramach projektu, 15 partnerów z Czech, Słowacji i Polski współpracuje wokół tematu dotyczącego jakości powietrza w regionie TRITIA. Obszar projektu określa terytorium 4 regionów: Kraj Morawsko-Śląski w Czechach, Samorządowy Kraj Żyliński na Słowacji oraz Województwo Śląskie i Opolskie w Polsce. Partnerzy zapewniają zarówno część ekspercką projektu (uniwersytety i instytucje badawcze), jak i wdrażanie działań (miasta i regiony EUWT TRITIA).
26/11/2018 Aleksandra Węgrzyn
14 listopada - Dzień Czystego Powietrza

Już 14 lat temu Fundacja Ekologiczna ARKA ustanowiła Dzień Czystego Powietrza właśnie  na dzień 14 listopada.

Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, odpadów meblowych, czy odpadów węglowych  w piecach domowych.

14/11/2018 Marcin Węgrzyn
Dynamiczna Mapa Jakości Powietrza dla Miasta Opola

Opole jako jedno z pierwszych miast w Polsce będzie miało system do oceny dokładnego rozkładu zanieczyszczeń powietrza. Dotychczasowe informacje o skali i zmienności zanieczyszczeń pyłowych  na terenie miasta oparte były o stacje pomiarowe działające w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska oraz czujniki jakości powietrza.

08/11/2018 Marcin Węgrzyn
Strażnicy mogą wystawiać mandaty za łamanie uchwały antysmogowej.


Od początku listopada strażnicy miejscy mogą wystawiać mandaty za łamanie przepisów prawa miejscowego, jakim jest uchwała antysmogowa. Stało się to możliwe dzięki zmianie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 roku w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
29/10/2018 Aleksandra Węgrzyn
Zachęcamy nauczycieli do prowadzenia lekcji na temat niskiej emisji i roli zieleni oraz do skorzystania z naszych materiałów edukacyjnych. Przygotowaliśmy scenariusze lekcji, karty pracy i prezentacje.
24/10/2018 Aleksandra Węgrzyn
Kawka
Strona internetowa dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu Miasta Opola, w ramach programu KAWKA
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu