Opublikowane na Czyste powietrze - oddech dla Opola (https://www.niskaemisjaopole.pl/)

Dotacja na ochronę. Opolskie samorządy zawarły porozumienie na rzecz ochrony powietrza

W każdej gminie czujniki jakości powietrza i wykwalifikowani specjaliści, którzy pomogą mieszkańcom woj. opolskiego m.in. w wymianie pieca. To efekt porozumienia tamtejszych samorządów.

Samorząd województwa opolskiego – jako jedyny w Polsce – do końca tego miesiąca złoży kompleksowy projekt do programu LIFE w Komisji Europejskiej. Projekt przeszedł już pozytywnie pierwszy etap weryfikacji.

Opolski samorząd wojewódzki i 26 samorządów gminnych: Brzeg, Dąbrowa, Głubczyce, Głuchołazy, Gogolin, Grodków, Jemielnica, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Korfantów, Krapkowice, Lewin Brzeski, Łubniany, Namysłów, Nysa, Olesno, Opole, Otmuchów, Paczków, Prószków, Prudnik, Skoroszyce, Strzelce Opolskie, Walce, Zawadzkie i Zdzieszowice – to partnerzy w działaniach na rzecz ochrony powietrza w regionie. W czwartek podpisali porozumienie o współpracy.
Porozumienie to jeden z elementów projektu pn. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego”. Za tą nazwą kryją się kompleksowe działania na rzecz czystszego powietrza. Samorząd województwa złożył taki projekt do unijnego programu LIFE w Komisji Europejskiej. Projekt przeszedł już pierwszy etap oceny i do końca stycznia trzeba złożyć pełny wniosek.

– Już dawno rozpoczęliśmy proces, który ma doprowadzić do likwidacji pieców niskiej jakości – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. - 12 samorządów złożyło wnioski do RPO na wymiany pieców. To bardzo dobra podstawa do zmian. Dzisiejsze porozumienie zaś daje początek całemu procesowi związanemu z wnioskiem do programu LIFE, który jest związany z monitorowaniem i ochroną powietrza. Angażujemy samorząd województwa i samorządy lokalne. Przygotowujemy ludzi, którzy będą zajmowali się tym problemem.

– To porozumienie międzygminne jest bonusem, działającym na naszą korzyść – podkreśla członek zarządu województwa Stanisław Rakoczy. – Pokazujemy, że chcemy współpracować. A naszymi partnerami będą nie tylko samorządy lokalne, ale także Politechnika Opolska i nasze partnerskie regiony z Czech, z którymi już jesteśmy po rozmowach.

Głównym celem projektu jest lepsze i skoordynowane działanie na wszystkich szczeblach administracji publicznej w regionie. Co zyskają na tym mieszkańcy? Między innymi wsparcie wykwalifikowanych doradców, którzy pojawią się w każdej gminie i będą mogli pomóc każdemu, kto się do nich zgłosi, np. w wyborze ekologicznego źródła ciepła. Będzie także wspólna dla całego regionu aplikacja, dzięki której będzie można śledzić zanieczyszczenia powietrza. We wszystkich gminach województwa – nie tylko tych partnerskich – będą zainstalowane czujniki powietrza.

– Nie możemy mówić o jednym mieście. Dlatego porozumienie, które zostało podpisane jest bardzo ważne. W większości miast główne źródło zanieczyszczeń pochodzi z domowych pieców. My już dopłacamy do ich wymiany, rozbudowujemy sieć ciepłowniczą. W 2016 roku zostaliśmy skreśleni z listy najbardziej zanieczyszczonych miast. Powinniśmy edukować, ale też apelować do rządu, aby wprowadził przepisy uniemożliwiające sprzedaż niskiej jakości węgla czy miału – mówi Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.

– Rozpoczynamy od powołania urzędnika, który będzie doradzał mieszkańcom jak wymienić i w jaki sposób uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca i jaką ofertę zaproponować. W Lewinie Brzeskim dopłacamy 3 tysiące złotych do wymiany pieca, złożyliśmy wniosek do samorządu województwa o kolejne 3 tysiące dla każdego mieszkańca – dodaje burmistrz Artur Kotara.

Wartość projektu oszacowano na 2,8 miliona euro i o taką dotację ubiega się samorząd województwa. Te pieniądze pozwolą także na dobre przygotowanie (m.in. przez studia podyplomowe) specjalistów – gminnych koordynatorów ds. ochrony powietrza i ich odpowiednie wyposażenie. – Możliwość wykształcenia specjalistów w ramach współpracy z Politechniką Opolską jest nieograniczona – mówi marszałek Andrzej Buła. - To oni będą odpowiedzialni m.in. za przygotowanie diagnozy i będą bezpośrednio spotykać się z mieszkańcami.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
Adres źródła: https://www.niskaemisjaopole.pl/dotacja-na-ochrone-opolskie-samorzady-zawarly-porozumienie-na-rzecz-ochrony-powietrza/rzb