Opublikowane na Czyste powietrze - oddech dla Opola (https://www.niskaemisjaopole.pl/)

Stare piece na coraz większym cenzurowanym. Posłowie chcą zaostrzenia przepisów

W Sejmie rozpoczęły się prace nad zmianami w ustawie Prawo ochrony środowiska. Wprowadzają one między innymi uprawnienia kontrolne dla inspekcji handlowej, tak aby mogła badać zgodność kotłów na paliwa stałe ze standardami emisyjnymi. Według szacunków na polski rynek rocznie trafia około 200-250 tys. kotłów na paliwa stałe. Ciągle jednak w sprzedaży dostępne są urządzenia niespełniające nowych wymogów.
W maju br. Rząd przyjął projekt noweli wprowadzający kary za sprzedaż kopciuchów, dzięki czemu Inspekcja handlowa zyska uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów. Za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów będą grozić kary. Projekt noweli precyzyjnie wskazuje instytucje uprawnione do przeprowadzenia kontroli podmiotów wprowadzających do obrotu kotły na paliwo stałe.


Sprawdzane będą m.in.: zgodność urządzeń z wymaganiami, w tym poprzez badania laboratoryjne kotłów, posiadanie odpowiedniej dokumentacji, świadectw, certyfikatów itp. Nowelizacja pozwoli także organom inspekcji na ograniczenie wprowadzania urządzeń do obrotu i - w przypadku wykrytych nieprawidłowości – nakładanie kar pieniężnych.

 

 

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z artykułem:

https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/stare-piece-na-coraz-wiekszym-cenzurowanym-poslowie-chca-zaostrzenia-przepisow,129027.html

Adres źródła: https://www.niskaemisjaopole.pl/stare-piece-na-coraz-wiekszym-cenzurowanym-poslowie-chca-zaostrzenia-przepisow/r3x