Czyste powietrze - oddech dla Opola

logo opoleHerb Opole odwiedź nas na facebookuOdwiedź facebooka
menu boczne

Opole jako jedno z pierwszych miast w Polsce będzie szczegółowo badało rozkład zanieczyszczeń powietrza

06/03/2017
Opole jako jedno z pierwszych miast w Polsce będzie szczegółowo badało rozkład zanieczyszczeń powietrza
Dzięki nawiązaniu współpracy z firmą ATMOTERM S.A. przez najbliższy rok w Opolu będzie działała sieć detektorów, a dzięki ich wskazaniom – będziemy lepiej wiedzieli, w jakich dokładnie częściach miasta i w jakim czasie mieszkańcy narażeni są na największe stężenia szkodliwych pyłów. Pozwoli to skoncentrować działania naprawcze tam, gdzie przyniesie to realne, największe efekty.
Celem projektu pn. „Monitoring wspomagający ocenę jakości powietrza w mieście Opolu” jest zbadanie zróżnicowania przestrzennego i czasowego zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście szkodliwymi pyłami.
Konsekwentnie dążymy do poprawiania jakość życia mieszkańców Opola, dlatego musimy zadbać też o jakość powietrza. Startujemy jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce z pilotażowym programem, który pozwoli nam wziąć „głęboki oddech”  – podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
Dotychczasowe informacje o skali i zmienności zanieczyszczeń pyłowych  na terenie miasta oparte były o 2 stacje pomiarowe działające w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Dzięki dodatkowym badaniom możliwe będzie określenie stanu jakości powietrza także w innych częściach miasta, wyznaczenie obszarów o największym zagrożeniu, a w przyszłości skoncentrowanie tam działań naprawczych. W efekcie mieszkańcy miasta będą oddychali lepszym powietrzem – szczególnie tam, gdzie dziś są najbardziej narażeni.
W Opolu będzie zostaną uruchomione specjalne detektory, stanowiące element lokalnego uzupełniającego monitoringu atmosfery (LUMA) – innowacyjnego systemu rozwijanego i już wdrażanego przez ATMOTERM S.A. w 2 innych miastach. Na podstawie wskazań z inteligentnej sieci detektorów, informacji ze stacji WIOŚ oraz matematycznego modelowania pomiarów – będą określane stężenia pyłów PM10 i PM2,5.
Urządzeń pomiarowych (detektorów) będzie 14. Obszary i dokładne miejsca ich rozlokowania zostaną wytypowane przez Urząd Miasta i  ATMOTERM.  W fazie eksploatacji uzyskane wyniki przesyłane będą bezprzewodowo, a dostęp do nich będzie możliwy na bieżąco i archiwalnie poprzez platformę/aplikację webową Atmopolis. W końcowej fazie projektu zostanie przygotowany raport zawierający analizę, interpretację i wnioski z przeprowadzonego badania. 
Roczna szczegółowa diagnoza jakości powietrza w zestawieniu z danymi dotyczącymi źródeł ogrzewania pozwoli na celowane działania na rzecz jego ochrony.
Kawka
Strona internetowa dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu Miasta Opola, w ramach programu KAWKA
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu